راه نمای قدم به قدم بهینه سازی سایت

بهینه سازی سایت یا سئو SEO ( Search Engine Optimization ) به معنای ایجاد تغییراتی در موتور های جستجو گر که باعث می شود وب سایت شما رویت بیشتری داشته باشد و جزو اولین نتایج جستجو قرار بگیرد. در کل می توان سئو را به عنوان ایجاد روش هایی برای تغییر استراتژیک وب سایتتان در نظر بگیرید. سئو کردن سایت بسیار مهم و حائز اهمیت است زیرا یکی از مهم ترین عوامل در بازخورد بیشتر سایت شما می باشد همراه راهبرنت باشید.

اهداف سئو و بهینه سازی سایت

به طور کلی اهداف اصلی سئو یا بهینه سازی سایت را می توان به شرح زیر اشاره نمود:

 1. بهینه سازی کردن سایت باعث می شود وب سایتتان در رتبه بالاتری در نتایج جستجو ها قرار بگیرد.
 2. سئو و بهینه سازی در بازدید کلی سایت شما بسیار موثر می باشد.
 3. فروش محصولات بیشتر خواهد شد.
 4. سئو کردن موجب می شود که برند خود را ایجاد نمایید.
 5. سئو کردن سایت بهترین ابزار برای تبلیغ می باشد.
 6. این کار موجب افزایش ترافیک وب سایت خواهد شد.

انواع سئو سایت

برای سئو کردن یک وب سایت چند روش وجود دارد:

 • سئو درون صفحه On Page SEO
 • سئو بیرون صفحه Off Page SEO
 • سئو کلاه سفید White Hat
 • سئو کلاه سیاه Black Hat

نحوه بهینه سازی سایت و سئو

برای انجام یک سئو موفق و تاثیر گذار باید مراحل زیر را با دقت مرور و انجام دهید:

 • در تعیین نام دامنه دقت زیادی داشته باشید.

برای انجام یک سئو موفق برای یک کسب و کار آنلاین باید قبل از هر کاری یک دامنه مرتبط و مناسب تهیه نمایید. دقت کنید نام دامنه با حوزه فعالیت کسب و کار هم خوانی داشته باشد.

 • در تعیین و انتخاب سیستم مدیریت محتوا دقت نمایید.

در انجام عملیات سئو سعی کنید در مدیریت محتوا از افزونه یا پلاگین های متنوع و در عین حال قدرتمند استفاده نمایید تا در سرچ های موتور های جستجو گر جزو اولین ها باشید.

 • تصاویر و مطالب مرتبط داشته باشید.

در ایجاد و تولید محتوا برای وب سایت خود از افراد مجرب استفاده نمایید تا مطالب و عکس های مرتبط و مناسب را انتخاب و درج نمایند و از درج کلمات بیهوده و تکراری جلوگیری نمایید.

برای این که متن هایتان سریع تر بارگزاری شود از تصاویری استفاده نمایید که حجم بالا نداشته باشد. همچنین تعداد عکس ها نباید زیاد باشد و تصاویر باید به صورت پویا و توصیفی باشد.

سعی کنید از تگ های HTML استفاده نمایید. مانند heading

 • سعی کنید طراحی سایتتان را به شکل قاعده مندی انجام دهید.

برای طراحی یک سایت حرفه ای، قوانینی وجود دارد که باید آن ها را کاملا رعایت نمایید. رعایت کامل این قوانین در سئو سایت شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود. از یک طراحی کاربر پسند و بسیار جذاب استفاده کنید که مفید باشد.

از اسکورول های افقی در کلیه صفحاتتان استفاده ننمایید. به هیچ عنوان از عکس های غیر مرتبط استفاده ننمایید.

 • با الگوریتم های سایت گوگل آشنا باشید.

سایت گوگل الگوریتم های زیادی دارد که قبل از هر کاری باید با آنها آشنا شده و یاد بگیرید. بکار گیری و رعایت این قوانین و الگوریتم ها در بهینه سازی سایت شما اثر زیادی خواهد گذاشت.

سرعت بارگزاری صفحات را با روش های متفاوت زیاد نمایید.

 • ایندکس را محدود نمایید.

باید در نظر داشته باشید که اگر بیشتر بخش های شما ایندکس باشد قطعا در بهینه سازی سایت به ضررتان خواهد بود. پس اجازه دسترسی به ایندکس ها با موتور های جستجوگر مختلف را محدود نمایید.

 • در موتور های جستجو گر باید وب سایت خود را ثبت نمایید.

یکی از مواردی که در مشاوره های سئو کردن وب سایت به شما ارائه می شود این است که به صورت دائمی عملکرد سایت خود را بررسی و پیگیری نمایید. این وظیفه شماست که وب سایت خود را به موتور های جستجو گر معرفی کرده و ثبت نمایید تا آن ها به صورت بهتری شما را بشناسند. برای جستجو گر گوگل به آدرس زیر رفته و سایت خود را ثبت و معرفی نمایید:

Google webmaster tools ( راهنمای وب مستر گوگل )

 • همواره عملکرد خود را بررسی نمایید.

به صورت دائم و همیشگی باید عملکرد و ورودی سایتتان را توسط گوگل آنالیتیک (Google Analytics ) بررسی نمایید. در این قسمت می توانید مشکلات و ایرادات سایت خود را شناسایی و برای رفع آن اقدامات لازم را انجام دهید. در نظر داشته باشید که اگر سایت شما جنبه بین المللی دارد، حتما باید از قابلیت های چند زبانه بودن ( مخصوصا زبان انگلیسی ) استفاده نمایید.

 • با کاربران و مشتریان ارتباط بگیرید.

برای ارتباط مستقیم و صمیمی با مشتریان و کاربران سایتتان یک ایمیل اختصاصی برای این کار تهیه کرده و در صفحه اول و اصلی سایت خود قرار دهید. می بایست همیشه یک قسمت خالی برای تبلیغات مرتبط با مفهوم و هدف سایت خود داشته باشید.

برای ارتباط بیشتر با کرابران سعی کنید از لینک های متنی استفاده کنید.

برای عدم سردرگمی کاربران در بالای صفحات وب سایتتان از لوگو و پیام اصلی کسب و کارتان استفاده نمایید. ضمنا قالب سایتتان را خیلی زود به زود عوض نکنید.

 • قوانین سئو فرندلی را بشناسید. SEO Friendly

طراحی سایت فلشی را کاملا کنار بگذارید و در هیچ جای سایت استفاده نکنید. از پلاگین های jquery و JavaScript استفاده نمایید. البته در نظر داشته باشید استفاده بیش از حد از این پلاگین ها باعث ایجاد مشکلاتی خواهد شد.

برای داشتن یک وب سایت با شرایط سئو فرندلی باید مطمئن شوید که طراحی وب سایتتان با رزولوشن تمام صفحه نمایش ها مطابقت داشته باشد. استاندارد رزولوشن معمولا 1024 در 768 می باشد. برای اطلاعات بیشتر باید به google Analytics مراجعه نمایید.

بعد از اتمام مراحل ساخت و بهینه سازی سایت خود با انواع مرور گر ها سایت خود را چک نمایید تا در اجرا شدن سایت خود در انواع مرور گر ها مطمئن شوید.

 

تگ ها :
تماس با ما
ایمیل شما با موفقیت به ما ارسال شد.
ورود تمام فیلد ها اجباری است!